Monday, 30. January 2023
 
   
 


Existujú otázky, ktoré si vyžadujú profesionálne odpovede. H.O.M.i.E. vám dobrou radou uľahčí život v domácnosti, nech už ide o problémy kozmetické alebo bytové


Ako pričarujem objem dlhým vlasom?

Známy retro trik: Aj staromódne natáčky majú svoje výhody. Pred začiatkom raňajšej skrášľovacej rutiny natočte vrchné vlasy a pramene okolo tváre na veľké natáčky. Odstráňte ich až krátko pred odchodom z bytu a nezabudnite zafixovať jemným vlasovým sprejom.

Odvaha na mousse: Vymeňte vlasový sprej na objem za penový mousse a votrite ho do umytých, uterákom vysušených vlasov. Výsledkom bude, že raňajší účes vám nespadne už na obed, ale vydrží až do večera. Kým sú totiž spreje určené najmä na konce vlasov, sú mousse vhodné na celú dĺžku.

Tajná zbraň - suchý šampón: Suchý šampón je výborný, keď nemáte čas umyť si a vysušiť všetky vlasy. Malé množstvo peny naneste na vrch hlavy a
hrebeňom ju rozotrite až ku končekom. Suché šampóny absorbujú maz. Navyše táto starostlivosť uzatvára kutikulu vlasu (vrchnú vrstvu vlasu) a vlasy tak pôsobia objemnejšie.

Hra farieb: Aj novou farbou na vlasy vyčaríte objem, niekedy na zväčšenie objemu pomôže aj melír. n Vankúšové tajomstvo: Aj v spánku si môžete vytvoriť bohatý objem vlasov. Pred spaním si vlasy vyčešte do vysokého konského chvosta a zopnite ho mäkkou gumičkou. Takto bude objem zafixovaný blízko hlavy a vlasy sa v noci nesploštia. Ráno jednoducho pretraste a učešte prstami.

Veterný trik: Prirodzené vlasy sú objemnejšie ako silno vysušené a zaťažené produktami. Príležitostne sa teda určite oplatí vysušiť si vlasy na vzduchu. Veľkým množstvom prostriedkov vlasy oťažievajú a strácajú objem. Ľahké opláchnutie, ktoré vlasom dodá vlhkosť, ale nezaťažuje, je teda naozaj zmysluplné.

 

 

 

Ako porozumiem vlastnej mačke?

Mačka mi nosí mŕtve myši. Prečo ? Podobne ako malé dieťa, vyžaduje si mačka pozornosť a pochvalu. Tiež to však znamená, že čím väčšie rozhorčenie z jej darčeka, tým istejšie privlečie do domu ďalšiu myš. Mačkine nadšenie z lovu a koristi treba nasmerovať na inú koľaj. Napríklad tak, že sa pokúsite zabaviť jej inštinkty: s hračkou priviazanou na udicu alebo hodenou loptou.


Mačka nás sleduje pri sexe! Nebojte sa, váš kocúr nie je notorický voyeur. Aktivity dôverne známych ľudí sú však preňho principiálne zaujímavé a posteľ, v ktorej je inak vítaný, vníma ako svoje miesto. Stačí, keď odlákate mačku do inej miestnosti chutným snackom a môžete sa ďalej nerušene venovať vašej obľúbenej činnosti.


Prečo moja mačka všetko značkuje, hoci je čistotná? Tým mačička hovorí: „Rrrrr! Haló, tu som!“ Značkovaním poukazuje na to, že je vystresovaná, chorá alebo podráždená, a to často preto, lebo v jej okolí nastali zmeny. Tomu by ste mali prísť na koreň. Neobšmieta sa napríklad okolo domu nejaká iná mačka? Nevyskytla sa v dome konkurencia vo forme novo nadobudnutého domáceho zvieraťa? Ak ide o druhý prípad, držte zvieratá spočiatku oddelene a postupne a pomaly ich k sebe púšťajte. Odpovedzte si aj na tieto otázky: Má každé zviera vlastnú toaletu, misku na krmivo a svoj pelech? Nenachádzate žiaden iný, zrejmý spúšťač stresu? Ak ste doteraz pôvod podráždenia svojej mačky nenašli, tak sa jednoducho vyberte k veterinárovi.

Prečo moja mačka vo dne v noci mňauká? Pretože vaša mačka chce, aby ste presne nad týmto rozmýšľali! Jediná správna reakcia: jej mačací nárek si nevšímajte a pozornosť jej venujte iba vtedy, keď je zasa raz náhodou potichu. Volá sa to výchova. A aj vtedy, keď bude vaša mačka mňaukať, aby dostala nakŕmiť, najprv vyčkajte, kým bude opäť ticho a až potom ju pochváľte a nakŕmte.

Prečo moja mačka pri hraní hryzie a škriabe? Možno preto, lebo vy sami sa s ňou hráte trochu drasticky a „škriabete“. Nehrajte sa s ňou „vlastnoručne“, ale použite radšej hračku. Nezabúdajte na to, že veľa mačiek sa dokonca hrať takmer vôbec nechce. Prezradí to jej postoj „nemám na to náladu“: vrtiaci chvost, prikrčené uši, rozšírené zreničky či obyčajné ignorovanie.

Prečo sa moja mačka rada špacíruje po jedálenských stoloch a pracovných plochách? Z rovnakého dôvodu, z akého lezie po stromoch. To, že je to zakázaná zóna, jej vysvetlíte nasledovne: Mačku pokojne, ale bez veľkej náklonnosti zdvihnite a položte na „dovolené“ miesto, toto konanie spojte s pochvalou a odmenou. Dôležité je byť dôsledný. Keď nie ste doma, môžu od zakázaných plôch odrádzať fólie alebo nepríjemne pískajúce podložky.Ako deťom zorganizujem vesmírnu párty?


FÁZA 1
Pozvánky na kozmickú zábavu Z farebnej alebo striebornej fólie vystrihnite vesmírne motívy (planéty, mesiace, rakety) a pripíšte dátum a čas konania oslavy. Môžete ju tiež celú polepiť striebornými hviezdami či svetelnými fosforeskujúcimi hviezdičkami. Odpočítavanie zapnuté...

FÁZA 2 Premeňte byt na vesmír Potrebujete na to veľké množstvo alobalu, do ktorého môžete zavinúť všetky možné predmety: lampu nad jedálenským stolom, podnosy, vázy, detské autíčka aj lietadielka či stoličku vašej ratolesti. Záchranárska deka z balíčka prvej pomoci pomôže prekryť väčšie predmety. Možno by ste tiež mali zakryť sedaciu súpravu alebo nábytkovú stenu v detskej izbe, napríklad starými bielymi plachtami, a farebne ich dotvoriť. Nezabúdajte na osvetlenie! Atmosféru vytvoríte najmä tmavomodrým osvetlením, no využite aj bodové svetlá, farebné či šeré osvetlenie.

FÁZA 3 Kozmonautické menu Vesmírny narodeninový bufet ponúka veľa možností. Do okrúhlych koláčov s cukrovou polevou môžete napríklad vyhĺbiť krátery, aby vyzerali ako mesiac. Porozmiestňujte okolo nich lego postavičky v skafandroch. Farebné lentilky budú evokovať pilulky, špáradlá zasa antény. Z toastového chleba, zeleniny a syra vypichnite hviezdy a vesmírne sendviče sú na svete. Šišky a mini pizze budú zasa nápadne pripomínať ufo.

FÁZA 4 Skafander Ak to počet pozvaných dovoľuje, sú možnosťou jednorazové maliarske montérky zo stavebnín. Veľa nestoja, premenia deti na astronautov a navyše chránia oblečenie. Ďalším variantom sú modré alebo čierne vrecia do odpadkového koša, do ktorých vystrihnite diery na hlavu a ruky. K tomu vyrobte z alobalu pokrývky na hlavy a skafander máte hotový.