Monday, 30. January 2023
 
   
 


Existujú otázky, ktoré si vyžadujú profesionálne odpovede. H.O.M.i.E. vám dobrou radou uľahčí život v domácnosti, nech už ide o problémy kozmetické alebo bytové


Klasická veta a trauma všetkých generácií nenávidiacich mamu znie: „Nasaď si čiapku, lebo prechladneš.“ Ešte ťažšie to majú americkí vojaci, ktorí sú nosičmi heliem z povolania.


Oficiálna príručka americkej armády totiž informuje o tom, že vojak stráca cez hlavu „40 až 45 percent“ tepla. Prísne vzaté je toto tvrdenie nesprávne. Hlava nevyžaruje viac tepla ako iné telesné partie s podobne veľkým povrchom. Nahý, pokusný človek v snehu vyžaruje cez hlavu iba desať percent svojej celkovej teploty. Toľko teória.

V praxi však majú matky a rotní aj tak posledné slovo. Keďže sme v zime teplo oblečení, zvýši sa na nechránených miestach tela podiel tepla, ktoré uniká z nášho tela. Veľkým problémom je nechránená hlava. Tým, čo nenosia čiapku, však hrozí ešte väčšie nebezpečenstvo: v pokožke hlavy a na tvári sa nachádza veľa nervových zakončení, ktoré reagujú na chlad mimoriadne citlivo. Záver: Áno, mami, máš pravdu (a nenávidím to...)!


Čo bolo v živote zvieraťa bundou do každého počasia, ukazuje sa v bytovom priestore ambivalentne. Koža je napriek svojej húževnatosti citlivý materiál, ktorý vyžaduje šetrnú starostlivosť.


Agresívne prostriedky, ako odstraňovač škvŕn, rozpúšťadlo, podlahový vosk, terpentín, benzín či krém na topánky, tu ani omylom nemajú čo hľadať.To isté platí pre priame slnečné svetlo. Kožený nábytok totiž môže trvalým UV žiarením vyblednúť alebo fľakato stmavnúť. Keďže koža dýcha a žije, zohráva dôležitú úlohu aj faktor vlhkosti vzduchu. Bez vlhkosti si koža nedokáže natrvalo zachovať svoju poddajnú a mäkkú štruktúru. Toľko k základom.

Správna starostlivosť závisí od konkrétneho druhu kože. Relatívne náročná je v prípade anilínovej kože: slnečné žiarenie je mimoriadne zakázaná téma a pravidelné odprašovanie a jemné pretretie vlhkou utierkou (raz týždenne) žiadny luxus. Odporúčania hodné je aj ošetrenie špeciálnym čistiacim prostriedkom, ktoré sa používa v polročnom intervale.Inak vyzerá starostlivosť o useň. Na ňu môžete pokojne použiť vysávač. Škvrny, ktoré sa na ňu dostali a vytvorili veľké mastné fľaky, sú úplne normálnym javom. Ak sa ich chcete zbaviť, dajte na našu radu: Správna voľba prostriedku je opatrné vydrhnutie gumenou kefou.
Vytváranie somárskych uší patrí medzi najnevychovanejšie prejavy ľudstva – hlavne vtedy, keď ide o stránky vašej najobľúbenejšej knihy, ktorú si požičali a ľubovoľne ju pozahýnali budúci expriatelia.

Vynález záložky žiaľ týmto barbarským útokom zabrániť nedokázal. Ale ukončiť kvôli tomu vzťahy? To radšej siahnite po navlhčenom pijavom papieri. Položte ho na roh stránky a prežehľujte dovtedy, kým nebude pijavý papier suchý. Výsledok: somárske ucho zmizlo, priateľstvo je zachránené. A pri ďalšej príležitosti darujte previnilcovi záložku!


 Introverti sa môžu nadýchnuť, zimné dni im možno dokonca vychádzajú v ústrety. Toto obdobie však s určitosťou ovplyvňuje aj životný štýl všetkých ostatných naturelov. Urobme si preto malú zastávku a pripravme sa na toto ročné obdobie niekoľkými trikmi.

S jeseňou začína nielen najtmavšie, ale aj najpohodlnejšie obdobie roka. Mäkké bavlnené deky na gauči, teplé papučky a v kozube oheň, ktorý nám ohrieva studené nohy. Nehovoriac o čuchovej hĺbke takýchto nádherných momentov: čerstvo uvarená tekvicová polievka, placky z mandlí a škorice, mandarínky
a pomaranče – to všetko rozmaznáva nos dozretými vôňami jesene.
Dostatočnú deliacu čiaru v rytme roka urobia aj sezónne delikatesy, ako huby, jedlá z diviny či jesenná pečená hus.

Podobné je to aj s jesennými aranžmánmi kvetov, ktoré svoje žiarivé farby rozvinú iba v tomto ročnom období. Možno by ste tiež chceli založiť novú tradíciu. Jesenná generálka ako protipól jarného upratovania určite nebude zlý nápad.
Ale pozor, nech je pod teplou dekou akokoľvek príjemne, neupadnite do zimného spánku! Šport a sociálny život udržiavajú vo forme nielen telo, ale aj ducha
a vytvárajú pozitívnu energiu pre nadchádzajúce mesiace.